Laboratoryjna Chemia Medyczna

Strona poświęcona chemii medycznej

Laboratoryjna Chemia Medyczna

Co to jest chemia organiczna i nieorganiczna?

Chemia nieorganiczna jest chemią wszystkich pierwiastków za wyjątkiem związków węgla, będących przedmiotem badań chemii organicznej. Aby poznać chemię nieorganiczną niezbędna jest znajomość budowy atomu, teorii wiązań chemicznych i teorii opisujących zjawiska towarzyszące przemianom chemicznym.
Podstawowe klasy związków nieorganicznych to:

pierwiastki, wśród których wyróżniamy gazy atomowe (He, Ne) lub cząsteczkowe (O2, N2), cząsteczkowe substancje stałe (diament, grafit, S8) oraz metale stałe lub ciekłe (Fe, Na, Hg),

związki jonowe, którymi są sole (NaCl), wodorotlenki (NaOH), kwasy (HNO3) i tlenki metali (CaO, Na2O),

związki cząsteczkowe, którymi są tlenki niemetali (NO, SO2, CO2).

 

Zaś Chemia organiczna koncentruje się wyłącznie na związkach pierwiastka węgla (z wyjątkiem tlenków węgla, kwasu węglowego i węglanów, karbidu i niektórych prostych związków węgla), właściwościami i reakcjami chemicznymi. Jest to bardzo obszerny dział chemii, gdyż liczba związków organicznych dotychczas poznanych i opisanych w literaturze chemicznej przekracza milion. Wiele związków organicznych wyodrębniono z organizmów żywych a jeszcze więcej zsyntetyzowano w pracowniach chemicznych.
Do roku 1828 wielu chemików uważało, że substancji organicznych (kwas octowy, mocznik, etanol) pochodzących od organizmów żywych nie można zsyntetyzować a to co obserwujemy powstaje dzięki sile życiowej. Było to podstawą pierwotnego podziału substancji na nieorganiczne i organiczne. Dopiero w 1828 roku F.Wohler podważył ten pogląd, otrzymując z cyjanianu amonu (substancji nieorganicznej) mocznik, znany już wówczas składnik moczu, a więc produkt przemian metabolicznych w organizmach zwierzęcych.
Prawie wszystkie związki pochodzące od organizmów żywych odznaczają się tym, że ich cząsteczki zawierają atomy węgla. Atomy węgla mogą łączyć się ze sobą tworząc struktury liniowe, rozgałęzione i cykliczne. Do atomów węgla tworzących te łańcuchy i pierścienie mogą przyłączać się inne atomy, głównie:

wodoru,

tlenu,

azotu,

siarki,

fosforu,

fluoru,

chloru,

bromu,

jodu,

i wiele innych pierwiastków.

 

 

 

Coś więcej o biologii medycznej...

Biologia medyczna:

dziedzina naukowa z pogranicza biologii i medycyny, obejmująca działy nauki i techniki posiadające zwykle w nazwie przedrostek "bio-", znajdujące jednocześnie zastosowanie w ochronie zdrowia i/lub diagnostyce laboratoryjnej. Biologia medyczna od kilku lat stanowi osobny kierunek nauczania na poziomie uniwersyteckim i doktoranckim, jak również specjalizację wielu zakładów naukowo-badawczych.

 

Alternatywne nazewnictwo dziedzin biologicznych mających zastosowanie w medycynie:

-klasyczna biologia medyczna,

-biotechnologia medyczna,

-biologia molekularna,

-biologia medyczna w medycynie molekularnej,

-biotechnologia medyczna w medycynie molekularnej,

-biologia molekularna w medycynie molekularnej,

-medyczna biologia molekularna i inne.

Famakokinetyka

Farmakokinetyka

dziedzina farmakologii opisująca zmiany stężenia leku lub jego metabolitów w ustroju w czasie. Procesy, którymi zajmuje się farmakokinetyka, dotyczą losów leku w ustroju i są opisywane w systemie LADME. Farmakokinetyka rozpatruje te procesy względem czasu.

Płaszczyzną interpretacji procesów farmakokinetycznych (ADME) są badania in situi vivoin vitro oraz in silico. Na pełny opis farmakokinetyczny leku składa się zbiór parametrów, uwzględniających procesy fizjologiczne i fizykochemiczne, jakim ulega lek w biofazie na przestrzeni czasu, charakteryzujący go w sposób matematyczny i statystyczny.

 

—Podstawowymi parametrami farmakokinetycznymi są:
—stałe szybkości poszczególnych procesów (wchłaniania, eliminacji i innych)
—objętość dystrybucji
—klirens
—biologiczny okres półtrwania (t0,5)
—średnie czasy wchłaniania i przebywania leku w organizmie
—stężenie maksymalne i czas jego wystąpienia
—pole pod krzywą zależności stężenia od czasu (AUC)
—stała Michaelisa i wiele innych.

 

—

 

Farmakodynamika

Farmakodynamika

dział farmakologii zajmujący się mechanizmami działania leków i innych substancji chemicznych na organizm, strukturami wrażliwymi na te działania oraz efektami tego działania (działania pożądane i niepożądane).

 

Jest istotnym zagadnieniem chemii medycznej w nowoczesnych laboratoriach.

 

Prowadzona jest na bardzo szeroką skalę.

Farmakogenomika

Farmakogenomika

dział nauki z pogranicza farmakologii i genomiki zajmujący się badaniem wpływu całego genomu danej osoby (polimorfizm genów) na odpowiedź na farmakoterapię, a także na badaniu genomu w celu wykrycia nowych potencjalnych punktów uchwytu dla leków.

Pokrewna dziedzina wiedzy to farmakogenetyka.